درختان پسته در باغات کاشته می شوند

درختان پسته رفسنجان در باغات کاشته می شوند و تقریباً 7 تا 10 سال طول می کشد تا به تولید قابل توجهی برسند (شکل 1a). آنها “باربری متناوب” هستند، به این معنی که یک درخت کامل بین یک سال تولید بالا و به دنبال یک سال کم تولید به تناوب تغییر می کند.
اوج تولید در حدود 15 سال به دست می آید و با مدیریت مناسب می توان برای دهه های بعدی حفظ کرد. انتظار می رود باغ های پسته کالیفرنیا 70 تا 100 سال عمر کنند.
ارتفاع درختان به 10 متر می رسد اما معمولاً در ارتفاع 7 متری نگهداری می شوند. آنها دوپایه هستند: هر دو درخت پسته نر و ماده برای تولید پسته مورد نیاز هستند و معمولاً برای هر 8 تا 24 درخت ماده 1 درخت نر کاشته می شود.
گل ها گلبرگ ندارند و تک جنسیتی هستند و به صورت خوشه های انگور مانند هستند. میوه‌های پسته خام کله قوچی به صورت دروپه است که حاوی دانه‌های بیضی شکل خوراکی است که با پوسته‌ای نازک و نرم (testa) پوشیده شده است.
دانه ها توسط یک پوسته کرم رنگ غیرخوراکی، سخت، صاف و نرم (اندوکارپ) پوشیده شده است که به نوبه خود توسط پوسته گوشتی، نازک، به رنگ سبز کم رنگ، با رژگونه ای به رنگ قرمز در دوران بلوغ پوشیده شده است.
رنگ دانه از سبز روشن تا سبز تیره یا حتی زرد متمایل به سبز بسیار متغیر است و از دو لپه تشکیل شده است. رنگ منحصر به فرد مغز پسته اکبری صادراتی به دلیل ترکیب این ترکیبات مفید است: رنگ زرد از کاتچین، لوتئین و زآگزانتین. سبز از کلروفیل؛ و پوشش بیرونی دانه ارغوانی از آنتوسیانین ها.
وقتی میوه می رسد، پوسته آن از سبز به زرد متمایل به قرمز پاییزی تغییر می کند. وقتی پوسته ها به اندازه کامل می رسند، شروع به سفت شدن می کنند و سپس کاملاً با مهره پر می شوند.
با بزرگ شدن مهره باعث می شود که پوسته به طور طبیعی شکافته شود. شکافتن خصیصه ای است که توسط پرورش دهندگان انتخاب شده است و اجازه می دهد پسته پیوندی گلدانی تا حد زیادی در پوسته برای مصرف تازه به بازار عرضه شود. ارقام تجاری از نظر میزان بازشدن آنها متفاوت است.
 • منابع:
  1. Pistachio Nuts (Pistacia vera L.): Production, Nutrients, Bioactives and Novel Health Effects
 • تبلیغات: 
  1. چرا قیمت سرامیک رو به افزایش است
  2. بالا بردن سطح کیفیت زندگی با این روش
  3. پیش بینی بورس در 10 روز آینده
  4. کشف قدیمی ترین سرامیک متعلق به مادها